Právě vrcholí fascinující svátek ramadán. Postní měsíc, kdy je v islámském světě všechno jinak. Muslimové ve dne odpočívají, zato v noci ožijí. Nesmějí většinu doby jíst, ale nakonec zkonzumují víc jídla než kdy jindy. Byznys je utlumen a na zvláštní režim se musí připravit i zahraniční host. Po dvou letech pandemických restrikcí se svátek plný mezilidských setkání vrací v plné síle.

V Istanbulu muslimové během ramadánu rádi pojímají první jídlo dne – večerní iftár – formou společného pikniku v parku.

Čtvrtina světové populace se v dubnu ponořila do vnitřního rozjímání. Nastal postní měsíc ramadán. Jeho termín se každý rok trochu posouvá. Počátek oficiálně stanovují islámské autority. Letos připadl na 2. dubna a půst potrvá do 2. května. Z úcty ke svátku dokonce bojující strany dočasně zastavily i válku v Jemenu.

Islám vyznává na planetě 1,8 miliardy lidí a v arabských či jihoasijských zemích je oficiálním státním náboženstvím. Jejich fungování tak ramadán zásadně ovlivňuje. Úřady a banky mají zkrácenou provozní dobu. Restaurace a obchody jsou přes den poloprázdné nebo úplně zavřené. Služby i byznys fungují jen v utlumeném módu, s čímž musejí čeští exportéři nebo investoři v tomto období počítat. „V některých muslimských zemích dávají firmy svým zaměstnancům dokonce volno po celý ramadán,“ říká Tamer El-Sibai, ředitel zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Maroku a znalec arabské kultury i byznysového prostředí Blízkého východu.

Země s největším počtem muslimůPočet muslimů v populaci
1.Indonésie231 milionů
2.Pákistán212 milionů
3.Indie200 milionů
4.Bangladéš154 milionů
5.Nigérie103 milionů
6.Egypt90 milionů
7.Irán83 milionů
8.Turecko75 milionů
9.Alžírsko41 milionů
10.Súdan40 milionů
Poznámka: Údaje za rok 2021
Zdroj: World population review

Letos má navíc ramadán několik specifik. Potkává se termínově s křesťanskými Velikonocemi, takže v některých zemích je kvůli vícero svátkům byznys prakticky pozastaven. Zároveň si letos ramadán muslimové užívají o to víc, že v předešlých dvou letech byla setkání nebo hostiny na veřejných prostranstvích kvůli pandemii výrazně okleštěny.

Zároveň se letos projevuje podražení potravin v souvislosti s celkovou inflací a válkou Ruska proti Ukrajině, tedy dvou hlavních producentů obilí. „Pamatuji si časy, kdy jsem zvala své sourozence večer na velké jídlo. Letos si ale ani nemůžeme dovolit zaplatit náš vlastní pokrm iftár, kterým začíná hostina po západu slunce,“ uvedla pro Deutsche Welle Randa Mohsen, zdravotní sestra žijící v Libanonu. Na nákup ingrediencí do tradičního pokrmu by potřebovala zhruba čtyři dolary, přičemž její celý měsíční příjem čítá ekvivalent asi 80 dolarů.

Prvním pokrmem jsou večer vždy datle.

Přes den jsou všichni malátní

Zvláštní režim v době ramadánu dopadá na celý společenský život i byznys. I ti, kteří v podnikání nebo své profesi pokračují během svatého měsíce, podléhají únavě. Základní okolností je, že muslimové nesmějí od východu až do západu slunce jíst ani pít. Nasytit se mohou jen během noci. To samozřejmě vede k velké únavě. „I když se očekává, že lidé budou během půstu pokračovat ve svých běžných činnostech, netřeba dodávat, že nedostatek tekutin a také nedostatek jídla i neobvyklý režim si brzy vybírají svou daň. Během postního měsíce lze vidět, že lidé držící půst mají sníženou hladinu energie, jsou více unaveni a je pro ně obtížnější soustředit se na úkoly,“ uvádí Michal Sontodinomo ze zahraniční kanceláře CzechTrade v Indonésii, což je s více než 230 miliony muslimů nejlidnatější islámská země světa. Právě v takové tropické zemi nebo v pouštních arabských státech je půst pro věřící dvojnásob náročný.

V indickém Dillí se muslimové scházejí ke společné modlitbě do slavné mešity Jama Masjid.

Jak se světlo prodlužuje, trvá déle i hladovění

Poslední roky je ramadán o to náročnější, že se koná na jaře či v létě. A nejen kvůli vysokým teplotám. Protože prakticky všechny islámské státy leží na severní polokouli, znamená to zároveň, že den trvá v této fázi roku podstatně déle než noc.

A v průběhu ramadánu se dokonce denní doba ještě prodlužuje. Například letos tak na začátku postního měsíce měli muslimové svůj poslední pokrm před východem slunce stanoven přesným rozpisem zhruba na čtvrtou hodinu ranní (vyjádřeno ve středoevropském času). První noční jídlo iftár pak na půl osmou večer. Jenomže jak se prodlužuje světlo, na konci ramadánu bude snídaňový pokrm dokonce už před třetí ráno a iftár pak naopak až v půl deváté večer. To tedy pro věřící znamená skoro 18 hodin bez konzumace.

Termíny ramadánu
RokZačátek ramadánu
20222. dubna
202323. března
202411. března
20251. března
202618. února
Poznámka: Termíny mohou islámské autority mírně posouvat, obvykle trvá ramadán 30 dní.
Zdroj: calendardate.com

Půst může porušit i myšlenka

Únava vede například k častějším bouračkám na silnicích a jiným nehodám. Je potřeba opatrnost a tolerance. To se týká i byznysu. „Při jednání s dělníky a spolupracovníky na nižších postech nebo poskytovatelích služeb v hotelu nebo taxících, kteří drží půst, je vyžadována zvýšená míra trpělivosti a tolerance. Doporučuji nekritizovat hlasitě a otevřeně osoby, které se postí. Protože pokud by se rozzlobily nebo měly negativní pocity vůči ostatním – v tomto případě vůči vám –, tak jejich půst je pro daný den porušen. To si mnozí evropští návštěvníci zvyklí na standard služeb, které si nárokují, protože si je zaplatili, vůbec neuvědomují,“ vysvětluje Michal Sontodinomo. „Měli jsme schůzku s místní firmou z elektrotechnického průmyslu a ta nám řekla, že snížené tempo výroby během ramádanu má dopad nejen na produktivitu a objem výroby, ale i na odběratele. Ti kupují méně a nechtějí v tomto období ani uzavírat nové smlouvy,“ doplňuje Sontodinomo zkušenost z indonéského trhu.

Oslavy ramadánu doprovází v jedné z indonéských internátních škol hudba.

V noci se hoduje v parcích i v obchoďácích

Během ramadánu je denní rytmus do jisté míry naruby. Jestliže ve dne je vše ospale malátné, v noci všichni naopak ožijí. „Přes den nikde nehraje žádná hudba, panuje relativní klid. Ale po západu slunce začíná opět pulzovat život. Lidé se setkávají v restauracích a vzájemně se navštěvují. Skoro všechny obchody, nákupní centra a restaurace jsou otevřeny dlouho do noci,“ říká Tamer El-Sibai. Impulzem je společné jídlo. „Po večerní modlitbě zvané maghrib je servírováno mnoho pokrmů, jejichž druh se liší podle oblasti. Avšak první pokrm, který muslimové po skončení půstu toho dne vždy jedí, se nazývá iftár. Základem jsou datle a voda nebo mléko. Tímto jídlem totiž přerušoval svůj půst prorok Mohamed,“ vysvětluje El-Sibai.

Večer se hoduje s rodinou a přáteli, pozvání ale může dostat i zahraniční obchodní partner.

Společné jídlo ale není jen záležitostí uzavřeného kruhu rodiny, naopak. „Ramadán je doba, kdy se celá komunita spojuje ve snaze zlepšit se. Očekávejte, že rodinné oslavy a společenská setkání budou v parcích, na trzích a v nákupních centrech pokračovat až do pozdních hodin. Budete moci zavítat na opravdu nepopsatelné množství hostin iftár,“ uvádí portál visitdubai.com, který instruuje zahraniční návštěvníky před návštěvou Spojených arabských emirátů.

Cizinci by měli jíst za světla v ústraní

Exportéři a investoři, kteří v islámských zemích pracují, samozřejmě musejí být v době ramadánu dvojnásob citliví k místním zvykům. „Cizinci a věřící jiného náboženství by v této době měli dodržovat určitá pravidla. Především by na veřejnosti neměli jíst, pít a kouřit. Také by se neměli nevhodně a vyzývavě oblékat. V hotelových a veřejných zařízeních jsou obvykle vytvořeny takové podmínky, aby byla pro návštěvníky možnost se občerstvit i najíst. Pokud turisté na veřejnosti tato pravidla nerespektují, mohou být upozorněni, nebo dokonce pokutováni,“ upozorňuje El-Sibai.

Doporučení pro nemuslimské byznysmeny

  • Po východu slunce by se měli i cizinci v období ramadánu vyvarovat konzumace jídla a pití na veřejnosti.
  • Pít pivo a alkohol mohou v baru či v restauraci až po západu slunce.
  • Ženy by raději neměly nosit vyzývavě oblečení.
  • V případě, že českého obchodníka pozve místní člověk na večerní jídlo iftár, nesluší se odmítnout.
  • Případná obchodní schůzka s místní firmou by měla proběhnout před jídlem iftár, nejlepší dobou pro jednání je dopoledne.

Zdroj: CzechTrade Maroko

Je vhodné projevit dobročinnost. „Všimnete si velkého nárůstu žebráků na semaforech, protože chudí se hrnou do města z vesnic v této tradiční době zvýšeného charitativního dárcovství. Vaše spolupracující firma či sousedské sdružení může zorganizovat charitativní akci pro chudé v okolí. Doporučuje se, abyste přispěli k této akci jako gesto dobré víry a svého členství v místní komunitě,“ radí konkrétně stran indonéských poměrů Michal Sontodinomo.

V indonéské metropoli Jakartě se rozhodli nemuslimští obyvatelé demonstrovat mezináboženskou toleranci a připravili mnoho porcí tradičního datlového pokrmu pro své sousedy vyznávající islám.

V době ramadánu se neprodává alkohol s výjimkou turistických resortů a mezinárodních hotelů. A i tam smějí koupit alkohol jen cizinci. Také se nemá bojovat. Například Saúdská Arábie tak letos ohlásila přerušení vojenských operací v Jemenu.

Egypt je největším dovozcem obilí, noční pikniky se letos prodraží

Nejlidnatějším arabským státem je Egypt. Ten má 102 milionů obyvatel a z toho téměř 90 procent populace vyznává islám. Třeba právě na Egyptu lze dobře ilustrovat, jak ramadán zásadně na měsíc ovlivní fungování celé společnosti.

Ve všech úřadech a podnicích je v době svátečního měsíce zkrácena pracovní doba, většinou zhruba od devíti hodin asi do půl třetí odpolední. Naopak obchodní centra jsou otevřena v noci déle alespoň o hodinu. Ve výrobních firmách je buď také kratší pracovní doba, nebo je v některých nepřetržitých provozech upraven alespoň čas střídání směn, aby mohli zaměstnanci stihnout iftár.

„Obchodní jednání nelze pro období ramadánu doporučit, případně je nutné alespoň domluvit schůzku na dopoledne. Lze to srovnat se situací v Evropě o Vánocích mezi 15. prosincem a 6. lednem. Na druhé straně může egyptský partner českého byznysmena pozvat do rodiny nebo na firemní iftár, což by mohl být ekvivalent vánočního firemního večírku v Česku,“ vysvětluje Neklan Coufal, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Káhiře.

Nejpopulárnějším místem pro společné večerní hodování v době svatého měsíce je v Káhiře trh Khan Khalili.

Podobná atmosféra a obdobná doporučení platí i pro většinu dalších arabských zemí. Výjimkou snad může být do jisté míry Libanon, kde panuje trochu volnější přístup. Z nearabských muslimských zemí Blízkého východu není ramadánem byznys tak výrazně poznamenán také v Turecku. Obecně platí, že ani v konzervativnějších zemích se omezení tolik nevztahují na turistické zóny.

Jak probíhá den při ramadánu

Den začínají muslimové jídlem před východem slunce, tedy suhúrem. Ten se koná kolem čtvrté hodiny ranní. Ovšem až večerní iftár je brán jako první pokrm. Po setmění se rodiny, případně přátelé sejdou k tomuto společnému jídlo a modlitbě nebo jdou do mešity. V noci, hlavně před nepracovním dnem, lidé navštěvují rodinu, přátele, obchodní centra nebo kavárny.

Slovníček ramadánu

Sijám – doba půstu. Mezi východem a západem slunce se musejí muslimové zdržet jídla, pití a kouření, ale také špatných činů, slov a myšlenek.

Suhúr – jídlo před východem slunce

Fadžr – ranní modlitba

Maghrib – večerní modlitba

Iftár – první jídlo po setmění

Íd al-fitr – svátek přerušení půstu, de facto konec ramadánu. Připadá na první den desátého měsíce lunárního kalendáře. Id al-fitr se slaví tři dny a je při něm povinností poskytnout pomoc chudým. Letos tento svátek vychází na 3. až 5. května. Během něj naopak muslimově půst držet nesmějí.

Zakát – almužna, kterou má věřící muslim darovat nejpozději o prvním dni svátku Íd al-fitr. Tento dar má vyvážit případná neúmyslná pochybení věřícího během ramadánu.

V roce 2020 byla v souvislosti s pandemií během ramadánu velmi přísná omezení. „Loni bylo již volněji, ale například v době závěrečného svátku Íd al-fitr bylo zakázáno shromažďování na veřejných místech – rodiny totiž v této době rády piknikují,“ vysvětluje Neklan Coufal. Podobná opatření podle něj ostatně platila v Egyptě kvůli pandemii i v době koptských Velikonoc.

Letos proběhne celý ramadán snad bez větších omezení. „Obchody a restaurace jsou otevřené – dokonce egyptští křesťané, kteří tvoří asi 10 procent populace, říkají, že si užívají ramadán kvůli zkrácené pracovní době a volnějším restauracím v době oběda. Těsně před setměním a zhruba hodinu po západu slunce je výrazně menší provoz na jinak ucpaných káhirských ulicích, protože jsou všichni na jídle,“ popisuje Coufal.

Podnikatel v Palestině v pásmu Gazy se specializuje na výrobu luceren, které se během hlavního muslimského svátku tradičně používají.

Při postním měsíci je tedy v muslimských zemích paradoxně největší spotřeba potravin. Připravují se speciální jídla, scházejí se rodiny a přátelé. Současná situace v souvislosti s válkou na Ukrajině se ale podepsala na zdražení potravin v celém světě, což samozřejmě o to více dopadlo na chudší africké země včetně Egypta. Právě ten je totiž největším světovým dovozcem obilí a mezi jeho největší dodavatele patří Rusko a Ukrajina, takže cenovou hladinu potravin krize výrazně poznamenala.

Náplň ramadánu? Modlitby, charita i čtení koránu

Jde o devátý měsíc islámského kalendáře. Každý rok připadá na jiné dny. Během ramadánu si muslimové připomínají moment, kdy byl odhalen korán proroku Mohamedovi. Muslimové by tuto svatou knihu měli během ramadánu celou přečíst. Konají také více modliteb než obvykle. „V islámu je půst jedním z pěti pilířů a je aktem víry, výrazem duševní čistoty a připomenutím boží moci a duchovního spojení s ní. Během ramadánu není povoleno muslimům jíst, pít ani kouřit. Doporučuje se také zdržet se nereligiózních projevů, vyvarovat se hněvu, lží, závisti a dalším nectnostem. Jde o období vhodné k urovnání sporů a špatných vztahů. Je nazýván měsícem radosti a má být obdobím, kdy se všichni navštěvují, jsou k sobě vlídní a laskaví. Výrazem víry je i štědrost těm nejpotřebnějším,“ vypočítává základní rysy postního měsíce Tamer El-Sibai. Od půstu jsou osvobozeny nemocní, těhotné a kojící ženy, lidé cestující na dlouhou vzdálenost a děti do věku, než dosáhnou puberty.

Posvátné texty islámu čtou muslimové během půstu často společně ve větších skupinách.

Půst drží i koptové, ti kvůli Velikonocům

Letos se vzhledem ke každoročnímu posunu termínu největší muslimský svátek protnul s jinými tradicemi. „Specifikem letošního ramadánu je, že se konají zároveň Velikonoce západních i východních křesťanů. Pro egyptské kopty jde o významný svátek, kterému předchází 55denní půst. Vzhledem k postavení této náboženské skupiny jde i o významný svátek Egypta jako celku,“ podotýká Neklan Coufal.

A tím se kruh uzavírá. Klíčové svátky dvou největších světových náboženství se letos setkaly ve stejných termínech. Při součtu volných dní to znamená, že některé ekonomiky jsou vlastně po celý duben v částečném spánkovém režimu. Pro byznys to ale může mít nakonec i pozitivní důsledky. Jak říkají muslimové, díky usebrání a zklidnění v době ramadánu se po jeho skončení mohou do svých životů a práce vrhnout s o to větší novou energií a inspirací.

Tomáš Stingl

Česko excelovalo na právě skončené Světové výstavě Expo v Dubaji? Jaké české technologie patřily k nejlepším na výstavě?