V rámci mise vedené předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou se čeští exportéři na Tchaj-wanu podívali i na velký veletrh věnovaný řešením pro smart cities a nabídli Tchaj-wanu i okolním zemím své technologie.

Pro města na Tchaj-wanu je typický velký podíl cyklistiky na dopravě a hojné využívání moderních technologií.

Tchaj-wan má více než čtyřnásobnou hustotu zalidnění ve srovnání s Českou republikou a obyvatelé měst tvoří téměř devadesát procent celkové populace. Není proto s podivem, že Tchaj-wan čelí ve svých městech výzvám, jako jsou znečištění ovzduší či špatná plynulost dopravy. Pomoci s tím mohou smart city řešení, a to třeba i ta česká.

Metropole Tchaj-pej, která se opakovaně umisťuje na předních příčkách podle Smart City Indexu, si je toho vědoma a rozvoji takových řešení napomáhá. Stejně jako tchajwanské úřady, které v rámci svého inovačního průmyslového plánu podporují smart city řešení obecně a ve svých projektech konkrétně chytrou městskou správu, chytrou dopravu, chytré zdravotnictví, chytré vzdělávání, chytré zemědělství a využití 5G technologie. I proto Tchaj-wan, kde každá větší municipalita má vlastní smart city program, skýtá mnoho příležitostí, jako jsou městská digitalizace skrze senzorický sběr dat či využití pokročilých informačních a telekomunikačních technologií v dopravě, které mohou využít i české firmy.

Historicky největší mise zamířila i na veletrh o chytrých městech

Smart City Summit & Expo v Tchaj-peji, které je s účastníky ze 47 zemí jednou z největších akcí svého druhu v regionu, je ideální příležitostí pro představení smart city řešení českých firem. Proto se v rámci cesty předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéty Pekarové Adamové do Korejské republiky a právě na Tchaj-wan čeští podnikatelé zúčastnili i této akce zaměřené na problematiku chytrých měst.

Česko se představilo na společném stánku.

Z nejpočetnější české delegace, která kdy Tchaj-wan navštívila, nabízí smart city řešení na 20 podniků a cesty se účastnili i zástupci tuzemských municipalit. „S potěšením vidím, jak inovativní a konkurenční řešení nabízejí české firmy například ve sběru, zpracování a diagnostice dopravních dat pro plynulejší dopravu v chytrých městech,“ uvedl u příležitosti otevření českého stánku Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu.

Eago systems nabídl pokročilý kamerový systém pro města

K firmám, které představily na veletrhu svoje technologie, patřila například společnost eago systems. „V České republice jsme vytvořili centrální policejní systém pro sběr a distribuci dopravních informací, které využívá Policie ČR, Ředitelství silnic a dálnic spolu s dalšími složkami státní správy, ale i média a zejména řidiči. Kromě dopravních informací poskytujeme i systém pro řízení asistenčních služeb k řešení nouzových situací na silnicích. Novinkou je nadstavba Machine Vision, která umožňuje sledování a vyhodnocování obrazu ze všech kamer současně výkonným počítačem. Jsme přesvědčeni, že takové řešení může najít své uplatnění i v tchajwanských chytrých městech,“ uvedl Tomáš Lenárt z firmy eago systems.

Proč je Tchaj-wan mistrem ve výrobě jízdních kol nebo silničním inženýrství? Přečtěte si více o ekonomice ostrovní země

Nebesys představil neobvyklou střešní technologii

Mezi další smart city řešení představená na veletrhu českými firmami se řadí i využití obnovitelných energií či vodíkové technologie, správa budov, chytré domácnosti či sledovací systémy. Příkladem unikátního českého řešení je Nebesys, kompaktní, zevnitř průsvitný, a dokonce průhledný systém k nerozeznání od běžných střech, který zajišťuje dokonalé prosvětlení interiéru a zároveň brání jeho přehřívání sluncem. „Náš systém chrání nejen střešní krajinu, ale také soukromí uvnitř. Pod šikmou střechou umožňuje realizovat prostory izolované proti vodě, dešti i chladu či teplu, ale také průvzdušný prostor střešních zahrad ukrytých před zraky okolí. Taková řešení mohou v přelidněných tchajwanských městech zaujmout,“ říká Zuzana Ambrožová, kreativní ředitelka společnosti Nebesys, která podobně jako další účastníci doufá v uplatnění na tchajwanském trhu. To by ale nebylo možné bez Česko-tchajwanské obchodní komory, která v těsné spolupráci s Českou ekonomickou a kulturní kanceláří v Tchaj-peji a Svazem průmyslu a dopravy ČR účast českých firem na summitu a celou návštěvu podnikatelské delegace na Tchaj-wanu připravila.

Mise měla přes 150 účastníků

Mise na Tchaj-wan vedená předsedkyně Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou měla více než 150 účastníků, mezi nimiž nechyběli čeští exportéři a podnikatelé. Součástí programu bylo mimo jiné i setkání s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen, návštěva tamního parlamentu či podpis prohlášení o legislativní spolupráci obou zemí. Jednalo se o historicky největší českou oficiální návštěvu ostrova a také jednu z největších zahraničních delegací, které v poslední době Tchaj-wan navštívily. I proto se česká mise těšila mimořádnému zájmu tamních médií.

Podnikatelská delegace doprovázející předsedkyni Pekarovou Adamovou čítá i firmy ze zdravotnictví, leteckého a kosmického průmyslu, chytrého strojírenství, automotive a polovodičového sektoru, umělé inteligence či turismu. Na Tchaj-wanu se obecně mají šanci uchytit firmy nabízející inovativní výrobky a řešení, případně s takovými firmami spolupracující. Teritorium se totiž svým „pět plus dva“ inovačním průmyslovým plánem zaměřuje na posun od tradičních výrobních sektorů k chytrému strojírenství, internetu věcí, zelené energetice, biotechnologickému farmaceutickému průmyslu, obrannému průmyslu a dále k cirkulární ekonomice a novému zemědělství. I když je podnikatelské prostředí na Tchaj-wanu velmi konkurenční, naleznou zde skutečně inovativní projekty své uplatnění i podporu.

Monika Müllerová
Ministerstvo průmyslu a obchodu

Další články